Autogenní trénink, lekce č. 1 – pocit tíhy

Autogenní trénink, zkráceně AT, je známá technika relaxace oblíbená mezi profesionálními sportovci. Je založena na faktu, že mysl a tělo nejsou odděleny, naopak jedno ovlivňuje druhé. Základní stupeň AT obsahuje celkem šest cviků, jenž na sebe postupně navazují a vedou k hlubšímu uvolnění. Tím urychlují obnovu fyzických a duševních sil, zvyšují výkonnost a činí člověka odolnějším vůči psychickému vypětí a rychlému životnímu stylu.

AT vyvinul německý profesor Johannes Heinrich Schultz, který přišel na to, že když uvede pacienty do hypnózy a dál už na ně nepůsobí, už tento samotný stav na ně má významné účinky. Systém nepracuje s pojmy jako čakry apod. Nefunguje pouze na papíře. Jedná se o spolehlivou metodu, která je díky své účinnosti hojně využívána i v medicíně, u týmových koučů a dalších odborníků.

AT pracuje s pojmy relaxace a koncentrace. V podstatě představuje kombinaci základních principů technik relaxace a hypnózy. O hypnózu se však v žádném případě nejedná, spíše jen o vstupní bránu k uvolnění. Výhodou oproti hypnóze je, že není nutné mít vedle sebe zkušeného terapeuta.

Systém efektivně odstraňuje napětí. Nemá vliv na příčinu stresu.

Autogenní trénink kromě uvolnění mysli a svalstva pozitivně působí i na další oblasti:

  • Upravuje vegetativní pochody
  • Harmonizuje činnost vniřních orgánů
  • Podporuje schopnost koncentrace a celkové relexace

AT se skládá ze dvou stupňů. První pracuje s tělesnými pocity, druhý více využívá autosugesce a speciálních slovních formulí. Pro praktické účely postačí první stupeň. Ten se skládá ze šesti na sebe navazujících cvičení:

  1. Pocit tíhy
  2. Pocit tepla
  3. Klidný dech
  4. Pravidelná srdeční činnost
  5. Teplo v oblasti břicha
  6. Chladné čelo

Jak začít s AT – základní informace

Cvičení probíhá v klidné a pokud možno zatemnělé místnosti. Lehněte si na pohodlnou podložku, pod hlavu si můžete dát polštář. Cílem je cítit se uvolněně.

AT by se měl praktikovat nejlépe třikrát denně v délce zhruba 10–15 minut. Pro dosáhnutí co nejlepších výsledků je důležitá pravidelnost, ne délka nebo intenzita jednotlivých lekcí. Nedoporučuje se cvičení přehánět, platí pravidlo méně je více – AT 3krát denně bohatě postačí.

Začínáme

Než budete moci začít s prvním cvičením – pocitem tíhy –, musíte se dostatečně uvolnit. Pohodlně si lehněte a v duchu si opakujte Jsem zcela klidný, uvolněný, svaly celého těla jsou uvolněné. Pokud se vám nebude dařit navodit požadovaný pocit, zvedněte chodidlo pár centimetrů nad podložku/podlahu, napněte svaly a po chvíli napěti povolte. V noze budete mít pocit lehkosti. Postupujte s dalšími částmi těla od nohou nahoru (střed těla nezvedejte z podlahy/podložky).

Cvičení pocitu tíhy

Začněte u dominantní ruky. Opakujte si: Pravá ruka příjemně těžkne, je stále těžší a těžší, tíže se do ní vlévá jako olovo, pravá ruka je těžká.

Zpočátku nejspíš nepocítíte žádný efekt – ten přijde až s pravidelným cvičením.

Pokračujte k druhé ruce a dalším částem těla: Levá ruka je těžká… Obě ruce jsou těžké… pravá noha… levá noha… obě nohy… Víčka nabývají na váze. Celé tělo je příjemně těžké a uvolněné.

Poté buď nějaký čas jen tak ležte, nebo použijte sugestivní formule, ale s opačným účinkem: Pravá ruka je lehčí…

Jakmile se vám bude kdykoli dařit navodit pocit tíhy (většinou bývá zapotřebí 14 dnů), postupte k dalšímu cviku – pocit tepla. O tom budeme psát v dalším díle.

Zaujal vás článek? Sdílejte ho:
Pridat.eu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *